Przejdź do treści

Jak dbać o patyczaki?

Jeśli planujesz rozpocząć hodowlę patyczaków, warto rozpocząć ją od patyczaka rogatego lub indochińskiego, ponieważ stwarza to najmniej trudności. Z czasem można pomyśleć o czymś bardziej egzotycznym jak straszyk australijski, patyczak skrzydlaty, patyczak peruwiański, patyczak czerwonoskrzydły czy straszyk nowogwinejski.

Patyczaki nie należą do gatunku milusińskich, jednakże sporadycznie można je brać na ręce i pozwolić im się wspinać po własnym ciele. Najbardziej aktywne są w nocy i wczesnym rankiem, pozostałą część dnia kamuflują się, a ruch ogranicza się jedynie do jedzenia i rozmnażania. Patyczak rogaty przemieszcza się poprzez kołysanie, zupełnie niczym liście czy gałęzie na wietrze.

Dom dla patyczaka

Terrarium to idealne miejsce dla patyczaków. Chociaż nie należą one do najruchliwszych stworzeń, trzeba pamiętać, że ich lokum powinno być jakieś 2,5- 3 razy większe od nich samych. W przypadku za małych pomieszczeń dochodzi do wzajemnego obgryzania sobie czułek. Jest to sygnał dla hodowcy, że patyczaki należy rozdzielić bądź też zasponsorować im nowe lokum. Tak samo jak i ludziom, do życia jest im niezbędne powietrze. Istotne jest jednak odpowiednie zabezpieczenie tego naczynia z użyciem dość gęstej siatki, aby nasz podopieczny nie wydostał się na wolność, w końcu uwielbia się wspinać. Środek warto zaopatrzyć w gałęzie symulujące ich naturalne miejsce bytowania, tym bardziej, że ich codziennością jest właśnie wspinanie się po nich. Roślinność ta powinna zostać wcześniej zdezynfekowana. Najlepszą temperaturą do hodowania patyczaków jest 20-26°C. Jeśli chodzi o wyścielenie podłoża to najczęściej jest to lignina, torf, piasek lub włóknina kokosowa. Hodowla to nie tylko przyjemności, ale i obowiązki, a do tych zapewne należy cotygodniowe sprzątanie z odchodów czy też obgryzionych roślinek.


Woda

Terrarium dobrze jest wyścielić ligniną lub torfem w celu zagwarantowania odpowiedniej wilgotności pomieszczenia. Powinno oscylować to na poziomie 40-50%. Konieczne jest także częste pryskanie ścian i podłoża odstaną wodą, co ułatwia lnienie patyczaków. W przypadku patyczaka rogowatego wystarczy czynność tą powtarzać dwu- trzykrotnie w ciągu dnia. Nadmierna wilgotność w terrarium może przyczynić się do rozmnożenia grzybów, a co za tym idzie, śmierci patyczaków.


Nasłonecznienie

Terrarium powinno być usytuowane w słonecznym miejscu, jednakże nie w jego bezpośrednim działaniu. Dobrą alternatywą są także specjalne lampy.


Jedzenie

Idealne pożywienie do patyczaków to przede wszystkim jednorodne, ekologiczne posiłki pozbawione zanieczyszczeń. Ich układ pokarmowy nie potrafi sprawnie adaptować się do zmian. Tak więc warto pomyśleć o wytypowaniu konkretnego rodzaju liści i łodyg, którymi będziemy karmić naszego owada. Wybór może paść na części bazylii, bluszczu, dębu, dzikiej róży, jeżyn, leszczyny, malin, morwy, ognika szkarłatnego, porzeczek, poziomek, truskawek czy wiśni. W okresie zimowym pokarm najlepiej mieć zamrożony (a przed podaniem porządnie opłukany zimną wodą), z kolei wiosną warto pomyśleć o własnej uprawie. Niektóre gatunki mają z góry określone upodobania. Patyczak peruwiański akceptuje wyłącznie paprotkę. Inne z kolei akacje, cynamon czy guajawę.


Zachowanie

Rozmnażanie