Przejdź do treści

FAQ – Najczęściej Zadawane Pytania

Wiosna, wiosna, wiosna, ach, to ty :)

Jest połowa kwietnia i pojawiają się pierwsze liście jeżyn. Zamiast twardych, mocnych liści będzie można zaserwować w końcu patyczakom młode, delikatne listki. Młode liście są zdecydowanym faworytem patyczaków. Pamiętajcie, że nie mają one zębów 😉 jeśli tylko będziecie mieli możliwość, wybierzcie delikatniejsze listki.

Co potrzebujesz na początek?

Poza ektremalnymi sytuacjami, w których patyczaki trafiają do naszych domów po zajęciach i wystawach (tak, naprawdę tak się zdarza!), szukamy informacji o tym, co jest potrzebne do hodowli przyszłego pupila. Przygotowałam dla Was infografikę z najpotrzebniejszymi przedmiotami do hodowli patyczaków: Terrarium Oczywiście najważniejszy jest dom… Czytaj dalej »Co potrzebujesz na początek?

Czy patyczaki jedzą owoce?

Istnieje ponad 3000 gatunków patyczaków, ciężko wieć ze stuprocentową pewnością powiedzieć, że straszyki nie jedzą owoców. Poradniki trzymają się tego, że naturalnym pożywieniem patyczaków są po prostu liście. Zarówno budowa, jak i układ trawienny przystosowane są do jedzenia liści. Jeśli spotkacie się z filmikiem czy… Czytaj dalej »Czy patyczaki jedzą owoce?

Patyczaki w kosmosie?

Patyczaki były zabierane na wyprawy kosmiczne! Było kilka misji kosmicznych, które podczas swoich wypraw w kosmosie badały zachowania i rozwój w nieziemskich warunkach. Carausius morosus był gatunkiem zabieranym na pokład w 1972 (Apollo 17, Biostack II), 1975 (Apollo-Soyuz, Biostack III), 1985 (D1 Spacelab mission) o… Czytaj dalej »Patyczaki w kosmosie?

Nie daj mi uciec!

Kiedy domowe zwierzątko staje się szkodnikiem… Patyczaki są mało ruchliwe, jednak podczas karmienia, trzeba bardzo zwracać uwagę na to, aby nie wydostały sie na wolność. Patyczaki rozmnażają się bardzo łatwo, mogą spowodować spore szkody dla naszego środowiska. Nie wolno także wyrzucać ściółki z jajami –… Czytaj dalej »Nie daj mi uciec!

Czy patyczaki gryzą

Czy patyczaki gryzą?

Nie, patyczaki nie gryzą ludzi. Ich otwory gębowe nie mogą gryźć niczego innego niż rośliny, a dokładniej płaskie liście. Warto wspomnieć, że mimo iż patyczaki nie gryzą, to niektóre gatunki patyczaków wykształciły mechanizmy obronne. Np. Anisomorpha buprestoides (spotykana w Stanach Zjednoczonych) ma podobną do jadu… Czytaj dalej »Czy patyczaki gryzą?